Alan Adı Silinme Politikası ve Geri Alım Süreci

Alan Adı Silinme Politikası ve Geri Alım Süreci

Domain işlemleri bir takım prosedürlere uygun olarak yapılmak zorundadır. Bu prosedürler ilgili birimlerce oluşturulmuş genel geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır. En ideal olan domaini süre bitiminden önce uzatmaktır. Süresi dolan domainler üzerinde herhangi bir işlem ve yönetim kesinlikle yapılamaz. Domain sahipleri domainler üzerinde herhangi bir hak iddia edemezler.

Domain sürenizin dolması ve uzatma siparişinizi geçmeniz hususunda sistem üzerinden üyeliğinizdeki mail adresinize uyarı maili gönderildiği gibi, sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile panelden süresi bitmek üzere olan domainlerinizi takip edebilir ve uzatma işlemi yapabilirsiniz. Her ne koşulda olursa olsun süresi geçirilen domainlerle ilgili firmamız gerekli alt yapıyı oluşturduğundan, domain süresi uzatmama ya da kaçırma gibi durumlarda sorumluluk kabul etmez.

Süresi bitmeden önce uzatılacak domainler için ödenmesi gereken tutar $9.50 USD. Süresi geçirilen domainlerin geri alımı cezalı olacağından tutar daha fazla olacaktır.

Domaininizin süresini geçirdikten sonra ilk 78 gün boyunca domaininizi geri alma şansınız vardır. Domain sürenizi geçirdikten sonraki ilk 38 gün içerisinde geri alım yapmak isterseniz $45 USD  ödeyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 38 günden sonraki 30 gün içerisinde geri alım isterseniz rakam $100 USD olacaktır. Bu süreç içerisinde geri alım yapmayan kullanıcılar domaini tekrar kullanmak istiyorsa beklemek zorundadır.

Net bir tarih belirtilememekle birlikte ortalama 70-90 gün arasında bir süre geçtikten sonra domain boşa düşürülünce, sıfır domain fiyatından tescil yapılabilmektedir. Özellikle belirtmek isteriz ki, domainlerin ifade edilen bu süreçleri ve rakamları uzantılarına göre değişmekle birlikte com. net uzantılı domainler de daha çok süreç bu şekilde olmaktadır. Bu süreçle ilgili detaylı bilgi almak için, http://www.icann.org/en/registrars/eddp.htm sitesini inceleyebilirsiniz.


23/01/2021 11:46
domain işlemleri, alan adı, alan adı silinme, domain silinme, domain ne zaman silinir
WhatsApp Destek